EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Taşıt Kredisinin Başvuru Şartları Nedir?

Arabalar kimimiz için bir ihtiyaç iken, bazıları içinse vazgeçilmez bir tutkudur. Vadeleri ve uygun faiz oranlarıyla bizi cezbeden taşıt kredileri araba ihtiyacı olmayanları da heveslendirmektedir.

0

Arabalar kimimiz için bir ihtiyaç iken, bazıları içinse vazgeçilmez bir tutkudur. Vadeleri ve uygun faiz oranlarıyla bizi cezbeden taşıt kredileri araba ihtiyacı olmayanları da heveslendirmektedir.

Ülkemizde TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 21 milyon 362 bin 512 oldu. Bu rakamın yüzde 53,8’ini otomobillerin oluşturması özel araç rahatlığına önem verdiğimizin bir göstergesidir. Tabi ki artık hayatımızın bir parçası olan aracı almanın da markaya, modele göre değişkenlik gösterecek bir maddi yükümlülüğü olacaktır. Elinde birikimi ya da bir araç almaya ayıracak kadar geliri olmayan vatandaşında başvurduğu finansal destek  yöntemi taşıt kredileridir.Başvuruda istenilen bazı belgeler ve şartlarla bankalardan bu krediye ulaşmak mümkündür.

Hangi Taşıtlara Kredi Verilir?

Çoğumuzun ihtiyacının olmamasına rağmen artık her evde en az bir araç bulunmaktadır. Bankaların bu konuda anlaştığı firmalar ve aracın yaşına, durumuna göre belirlediği kampanyalar insanları araç almaya teşvik etmektedir. Bankalar arası rekabetinde getirdiği düşük faiz ve vade imkanları araç sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır. Bankalar aracı kendi kriterlerine göre değerlendirerek belirlenen miktarda kredi verirler. Almak istediğiniz araç 2. el ya da 0 km fark etmez bankalar sadece belli miktarı kredilendirebilmektedirler. Bazı aralıklarla çeşitli markaların bankalarla ortak yürüttüğü kampanyalarla aracın tamamına kredi alınabilmektedir. 0 km bir araç için bankalar genellikle %70 %80 e varan bir kredi imkanı sağlamaktadır. 2. el de ise bu durum araca göre değişkenlik gösterirken bir sınırlandırma getirilmemiştir. Arabanın kasko değeri ve yaşı ön planda tutularak bir miktar belirlenmektedir. Alınacak araç 0 ile 5 yaş arasında ise bankalar bu aracı o km şartlarında değerlendirerek bu araca kredi verecektir. 2. elde ise araç yaşı 5 ile 10 yaş aralığında olması gerekmektedir. Alacağınız aracın üstünde herhangi bir ipotek olmaması gerekmektedir. Sizin de bankalar tarafında kredi almaya uygun olmanız, geçmiş bankacılık hareketlerinizin olumlu olması gerekmektedir. Taşıt kredisinde belirlenen maksimum vade 48 aydır. Ekspertiz ve dosya masrafları alacağınız krediye dahil edilmez ve gerek görülürse bankacılık geçmişinize göre kefil ya da ipotek istenebilir. Tabi ki bir diğer nokta da alacağınız araca kredi ödemeniz bitene kadar ipotek konulacaktır. Araç kredileri bankalar arasında farklı vadeler ve farklı faiz oranları kullandırılmaktadır. Araç kredisinde yapılması zorunlu olan sigortalar bulunmaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

o km bir araç için başvuru şartları;

 • Çalışan iseniz gelir belgeniz ve çalıştığınız yerde 6 aydır sigortalı olmanız,
 • Emekliler için hesap cüzdanı,
 • Şirket sahibi için yıllık gelir beyannamesi,
 • Çiftçi için tarım ve tarımsal gelir belgesi talep edilir.
 • 48 aya kadar kredi kullanılabilir.
 • Satın alınacak sıfır kilometrelik araç vade bitene kadar ipotek altında olacaktır.
 • Kişilerin bankacılık hareketlerinde sıkıntı görülürse teminat talep edilmektedir.
 • Fatura değeri 50.000 TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 50.000 TL kadar olan kısmı için %70, 50.000 TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi olanağı sağlanır.

2.el araçlar için başvuru şartları;

 • İkinci el araba üzerinde kredi verileceğine dair ipotek olmamalıdır.
 • Yaş sınırı  bankalar arası değişikli gösterse de 5 yaş sınır olarak kabul edilmiştir.
 • İkinci el taşıt için kredi kullanacak olanların gelir belgesi ve aynı işyerinde 6 ay boyunca çalışmaları gerekmektedir.
 • Bankalar arası farklılık gösterse de genel olarak bankalar 70 ve 90 bin kilometredeki arabalara kredi vermektedir.
 • Alınacak kredi aylık hane gelirinin yarısını geçmemesi gerekmektedir.
 • Gerek görülürse kefil temin edilecektir.

Taşıt Kredisi Almak İçin İstenilen Belgeler

Bankalar bu krediyi vermek için her resmi işlem prosedüründe olduğu gibi sizden bazı belgeler istemektedirler. Öncelikle 18 yaşında olmanız aranan ilk şarttır. Daha sonra bankaların kredi verme kriterlerine uygun olmanız, kredi almanıza engel olacak yasal takibe düşmüş borcunuzun olmaması gerekmektedir. T.C nüfus cüzdanı belgeniz ya da üzerinde T.C numaranızın olduğu pasaport ya da ehliyetiniz ile kredi başvurusu başlangıcı için başvuru formunuz öncelikli olanlardır. Çalıştığınız işyerinden gelir durumunuzun belgesi, ipotek için ise taşınmazınızın (arsa. ev, tarla) tapu fotokopisi istenecektir. Eğer serbest meslek çalışanıysanız bağlı olduğunuz meslek odasına ait üyelik belgesi, esnafsanız vergi levhasının fotokopisi istenebilir. İkamet bilgileriniz için son döneme ait elektirik, doğalgaz vs. faturası, kefil şartı aranırsa kefile ait nüfus cüzdanının fotokopisi, kimlik bilgileri sizden istenecektir. Bankalar göre bu şartlar ve belgeler farklılık gösterebilir.

Gelen aramalar

 • taşıt kredisi şartları nelerdir
 • 2.el araç kredisi yüzde kaç veriliyor
 • taşıt kredisi herkese çıkar mı
 • taşıt kredisi için araç yaşı
 • 2.el taşıt kredisi şartları
 • 2.el araç kredisi nasıl alınır
 • araç kredi hesaplama programı
 • ing taşıt kredisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.