EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Para Kazanmak

Second Life, çok özetle, hayatın sanal ve çok kullanıcılı bir simulasyonudur. Burada içerik kullanıcılar tarafından üretilir ve bu sebeple sınırsız eşya,script,kıyafet,mekan görme şansınız vardır

0

Second Life, çok özetle, hayatın sanal ve çok kullanıcılı bir simulasyonudur. Burada içerik kullanıcılar tarafından üretilir ve bu sebeple sınırsız eşya,script,kıyafet,mekan görme şansınız vardır, Second Lifeda üniversite de vardır, futbol sahası da, camii de-evet o da-. Daha fazla bilgiyi Internet’te hemen her yerde bulabileceğinizden açıklamayı bir kenara bırakıyorum. İlk hesabınızı açtığınızda farkedeceğiniz şey, karakterinizin hiç bir şeye benzemediği, etraftaki herkesin son derece karizmatik göründüğü ve sizin cebinizde 0 L$ (Linden doları, para birimi.) olduğu olacak. Bunu değiştirmek elbette mümkün.

Karakterinize ilk şeklini vermek – Freebieler:

Eğer oyuna yeni başladıysanız, karakteriniz gerçekten ÇOK kötü görünüyordur ve Inventory (Inv. Envanter) nizde doğru düzgün hiç bir şey yoktur. Cebinizde para da olmadığını düşünürsek, kabul edilebilir ölçülere gelebilmek için ilk yapmanız gereken freebie storeları aramak olmalı. Freebie’ler, ücretsiz olarak dağıtılan eski ya da deneme amaçlı üretilmiş eşyalardır. Yüksek bir kalitesi olmasa da sizi kabul edilebilir bir görünüme ulaştırmanın en kısa yolu budur. Bu storelara ulaşabilmek için Search menüsünden freebie yazmanız, ya da Türkiye veya Vestel adalarına gitmeniz yeterli olacaktır, buralarda ücretsiz eşyalar bulabilirsiniz.

NEDEN Second Life’da kolay para kazanamayacaksınız?

Oyuna başladıktan bir süre sonra, diğer MMORPGlere benzemeyen bir şekilde, bu dünyada para kazanamadığınızı farkedeceksiniz. Bunun yegane sebebi Second Life’ın bir oyundan fazlası olması ve kendi ekonomisini barındırmasıdır. 1000 L$ , yaklaşık olarak 4 amerikan dolarına eşittir ve bu da demek oluyor ki, size verilen her bir L$ birilerinin gerçekten de cebinden çıkmaktadır. Bu oyunda kısa yoldan, farm yaparak ya da başka şekilde para kazanmayı unutabilirsiniz. Second Life size ödediği her doların karşılığını alacaktır. SL dünyasının bu acımasızlığını, akıllıca taktiklerle avantaja çevirmeniz, hatta SL’i iş edinmeniz bile mümkün. Linden doları gerçek paraya çevrilebildiğinden, iyi satış yapan bir kaç mağazanız olması, size devamlı para kazandıran bir gelir kapısı sağlar. Ancak bunun çok kolay olmadığını, ilk günlerinizde bulaşmanızın da gereksiz yere para kaybetmenize neden olacağını bilmelisiniz.

Para kazanma yolları

Ve evet, asıl konumuza geldik. Second Life’da para kazanmak için bir çok formül mevcuttur, ve yeterince sabırlıysanız size L$ olarak geri dönecektir.

1) Para satın almak: Tabii ki en kolay formül budur. Sağ üst köşedeki L$ butonuna basarak, 4 USD = 1000 L$ kuruna göre istediğiniz kadar L$ alabilir, Paypal veya kredi kartı üzerinden ödeyebilirsiniz. Bu parayı oyun içinde istediğiniz gibi harcamanız mümkündür. Bazı oyuncular bunu çok mantıklı, bazılarıysa ücretsiz bir dünyaya para verildiği için çok saçma olduğunu düşünür.  Bir başka yolu da Premium hesap almaktır, Premium hesaplar 1000 L$ hediye ve haftalık 300 L$ ekstra ödeme yaparlar. SLde bir süre bu sizi idare edebilir ancak bulabileceğiniz muhtemelen en kötü iş bile size bundan fazlasını kazandırır.

2) Camping: Bazı mekanlarda, 10 dakikası 2 – 3 L$ gibi ödemeler yapılır. Buralarda çalışmak için herhangi bir vasıf, hatta patronla tanışmanız bile gerekmez. Siz oturduğunuzda size belli sürelerle ufak paralar ödeyen sandalyeler, yerleri sildiren animasyonlar, dans ettiren standlar gibi farklı şekillerde karşınıza çıkabilir ve sadece orada bulunmanız, parayı almanız için yeterlidir. Ancak, bu işten o kadar az kazanırsınız ki, ortalama bir cekete vereceğiniz para 400 Linden olsa, o parayı toplayana kadar sabah akşam online olarak günler geçirmek gerekebilir. Üstelik bu yöntemle uğraşacağınıza bir eve temizliğe bile gitseniz, iş sonunda aldığınız parayla sağlam bir SL bütçesine sahip olursunuz.  Kısacası bu yöntem pek sağlıklı olmadığı gibi genellikle oyundan soğutmaktan başka işe yaramaz.

3) E2L ve MetaRL: Earn2Life ve MetaRL, fazla uğraşmadan oyun içinde size yetecek parayı sağlarlar. İkisinin çalışma mantığı da genel anlamda surveylere dayalıdır. Earn2Life eklentisini tarayıcınıza yükledikten sonra, tamamladığınız her görevden belli bir para kazanırsınız. E2L,  Pay4Picks servisiyle profilinize süreli olarak belli Pickler (favori mekanlar) eklemeniz karşılığında da size para öder, ancak parayı aldıktan sonra süre bitmeden önce picki silerseniz ceza alırsınız. Bir başka servisi de, mekanlarda gezme karşılığı para ödeyen E2L HUD dur. Bu HUD açıkken, size gitmenizi söylediği mekanlara gidip, oralarda bir kaç dakika gezinmeniz karşılığında size para öder. Bu paraların hepsi E2L hesabınızda saklanıp, ATM üzerinden SL hesabınıza geçirilir. Oyundaki sağlıklı para kazanma metodlarından biri budur. Üstelik üyelik seviyeniz arttıkça kazancınızın da artacağını unutmayın.

4) Sanal Kumar: Kumar elbette sadece para kazanma değil, aynı zamanda para kaybetme yöntemidir. Eğer kendinize güveniyorsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz, ancak unutmayın ki kumar sanal olduğundan, kasa toplam kazandırdığından fazlasını asla kaybetmez ve her zaman hile yapma şansı vardır.

Hizmet sektöründe çalışmak

Bundan önceki saydıklarım sadece ek iş olarak alabileceğiniz ya da fazla kazandırmayacak yöntemlerdi. Second Life’da oyun içi olarak iyi miktarlar kazanmak istiyorsanız çalışmanız gereklidir. Second Life’da dansçı,eskort,host,destek çalışanı,dj,müdür gibi işler almanız mümkündür. SL’de erotik mekanlar büyük öneme sahip olduğundan bu sektörde de çalışabilirsiniz. Hostlar genellikle yeni gelen misafirleri karşılar, etkinlikler düzenler ve kalabalığın coşmasını sağlar. Destek çalışanları(helper olarak geçer) bazı adalarda görev alır ve yeni oyuncuların oyuna ısındırılması sırasında onlara yardımcı olur. Djler hemen her eğlence mekanında en az bir adet mevcuttur, müdürler ise genellikle büyük mağazaların, discoların düzenlenmesini sağlarlar.

Bu konuda iş bulmak için Türkiye adalarını ve Vestel adasını deneyebilirsiniz, çok yüksek beklentileri ve çok yüksek getirileri de olmayacaktır. Buralarda çalışırken sizden daha kıdemli oyuncularla tanışabilir, onlardan da yardım alabilir, hatta şanslıysanız size eşya göndermelerini sağlayabilirsiniz. SL’de hizmet sektörü oldukça geniştir ve her zaman sizin için de boş yer vardır.

Bilginizi satmak

Gerçek hayatta Tarih, dil öğretmenliği, Matematik gibi dersler veriyor ya da bu derslerde iyiyseniz, SL’de de bu iş için açılmış okullar mevcuttur. Buralarda öğretmenlik yapabilir, hatta özel ders verebilirsiniz. Öğretmenliğin dışında, danışmanlık yapmanız veya manualler yazıp satmanız da mümkündür. Eğer Second Life’da gezmeyi ve alışverişi seviyorsanız, tur rehberliği yapabilirsiniz.

Şovlar

SL’de büyük bir eğlence sektörü vardır ve bu konserleri ve yüksek katılımlı eventları da kapsar. Gerçek hayatta müzikle ilgileniyorsanız, SL’de DJ olabilir, ya da konser verebilirsiniz. Farklı etkinlikler düzenlemek size çokça gelir sağlayacağı gibi SL’de ününüzün çabucak yayılmasına yardımcı olur.

Sanal Emlak ve diğer arazi işleri

Arazi alıp, satabileceğiniz gibi, doğru arazinin doğru müşteriye ulaşmasına yardım edebilirsiniz. Second Life’ın ilk milyoneri olan Anshe Chung bir emlakçıdır. Arazi alım satımı olanaklarınız o kadar  geniş ki, bu aldığınız arazileri başkalarına parayla kiralayabilir, ya da kendinize özel bir ada bile satın alabilirsiniz. Ancak bu yöntem az da olsa sermaye gerektirmektedir. İşin anahtarı, önce bir araziyi almak, ardından ticari ve kişisel arazileri düzgün şekilde ayırmak ve belli bir nüfusa ulaşıldıktan sonra hızla kiraya vermek veya araziyi satmaktır.

Bir şeyler yaratmak

Second Life’da yetenekleriniz çok değerlidir ve hepsi paraya çevirilebilir. Hizmet sektöründen çok daha fazlasını, yaratıcılığınız ve yeteneklerinizle kazanabilirsiniz. Second Life’da sanatçı, fotoğrafçı gibi farklı meslekler ciddi gelirler elde edebilirken, IT alanındaki yetenekleriniz SL’de paha biçilmezdir. Çünkü Second Life, tüm kapsamlılığının yanında, aslında sıfırlar ve birlerdir ve yetenekli insanların dokunuşuna muhtaçtır. Yazımın en başında söylediğim şeyi bir kez daha hatırlatmak gerekirse, Second Life’da tüm içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulur, diğer online oyunlardaki-SL’in halen bir oyun olduğunu düşünüyorsanız elbette- “+8 Protection Shield” gibi tepeden inme eşyalar SL’de yoktur. Bazı çalışma alanlarınız şunlar olabilir:

  • 3D Modelleme: Farkettiğiniz üzere Second Life’da her şey ve herkes üç boyutludur. Hayal edebileceğiniz her şeyi; arabalar, bitkiler,evler,vücutlar, binalar, mobilyalar.. SL’de gördüğünüz hemen her şeyi SİZ yaratabilirsiniz ve yaptığınız iş mükemmel kalitede olmasa bile size gelir olarak dönecektir.
  • Animasyonlar: SL karakteriniz eğer bir AO (Animation Override, ayrıca bir yazı yazarım belki bunun hakkında) kullanmıyorsa, kütük gibi hareket ediyordur. SL’de danslar, karakter hareketleri, uçma animasyonları gibi tüm hareketler değiştirilebilir ve kullanıcılar tarafından oluşturulur. Kendim de bir SL kullanıcısı olarak söylemeliyim ki, iyi AOlar oldukça tuzlu ve iyi animasyonların da fiyatı 200 L$(tek bir animasyon fiyatı bu) gibi rakamlardan başlamaktadır.
  • Betikler: Programlama ve betik dillerine hakimseniz, LSL, yani SL’in betik dili de sizi çok zorlamayacaktır. SL’deki bir çok eşya interaktiftir ve onlarla sınırsız etkileşime girebilirsiniz, hareket eden robotlar, açılıp kapanan ışıklar, hareketi ve etkileşimi sağlayan hemen her şey betikler kullanarak oluşturulur. Programcılar sayesinde Second Life hareketli ve fonksiyonel tutulur.
  • Photoshop: Kozmetik iyileştirmeler ve moda, Second Life’da gerçek hayattaki kadar önemlidir ve herkes iyi görünmeyi ister. Biraz photoshop bilgisi ve çalışmayla Second Life’da kıyafetler tasarlayabilir, textureler oluşturup satabilirsiniz. Bunlar basit bir 3 boyutlu objenin üzerini kaplayıp onlara hayat verecek olan şeylerdir.
  • İnşa: Darmadağın bir sürü 3 boyutlu obje çok da işe yarar bir görüntü sergilemez. Gerçek hayattaki mimarlara insanların neden ihtiyacı varsa, sanal hayatta da inşacılara-builder- ihtiyaç her zaman vardır.

Kendi işinizi kurmak

Bu nispeten karmaşık ve üzerine sayfalarca yazılabilecek bir yol olduğundan, kısa tutmak istiyorum. Second Life’da eğer ortaya bir sermaye koyarsanız, kendi işinizi kurmanız mümkündür. Arazi alıp satmak, kendi mağazalarınız kurmak ve hatta kendi şirketinizin patronu, kendi bankanızın sahibi olmak mümkündür. Ancak bu, gerçek hayattaki kadar zor olmasa da, zor bir iştir ve batma şansı da çok yüksektir. Eğer başarılı olursanız SLde ciddi rakamlar kazanabilir ve bu parayla  gerçek hayatınızı idare edebilirsiniz.

Unutmamanız gereken şeyler

  • Para gerçekten de o kadar önemli değildir. Para kazanmak için yapmaktan zevk almadığınız işlerle uğraşmak, en az gerçek hayattaki kadar sıkıcı bir iştir ve bir süre sonra SL deneyiminizi o kadar kötü etkiler ki, bu dünyadan ayrılırsınız. Bir işte köle olmak eğlence değildir. Bir işe başlarken, para kazanmak önceliğiniz olmamalıdır, zirâ hizmet işlerinde çalışmaktansa gerçek hayatta evlere temizliğe gitmek çok çok daha kârlıdır. Eğer bir işe başlayacaksanız, bunu deneyim kazanmak, arkadaş edinmek ve eğlenmek için yapın. SL devasa bir dünyadır ve ışınlanabildiğiniz için gezmesi de kolaydır, teleport olarak ilginizi çeken yerleri gezin ve keyfini çıkartın.
  • Second Life sadece bir oyun değildir. SL wikisinde söylendiği gibi, SL’e oyun demek “Gökkuşağı kırmızıdır” demek gibidir, SL oyunlar içerir. Second Life’daki deneyim kazanma sistemi gerçek hayattakine benzer. Seviye atlamak ve daha hızlı build yapmanıza +5 veren eşyalar giymek yerine, gerçekten inşa yapar, ve gittikçe yaptığınız işte daha iyi olursunuz. Bu da size daha çok ve daha hızlı kazandırır.
  • Üzücü ama, dolandırıcılığı meslek edinenler de vardır. ASLA bilmediğiniz kişi ve eşyalara yetki vermemeli, parolanızı hiç bir şartta paylaşmamalı ve “çabucak zengin olma” yöntemleri peşinde koşmamalısınız. Unutmayın ki gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir.
  • Second Life’da para her şey değildir. Binlerce yüksek kaliteli ve ücretsiz eşya mevcuttur. Hatta “ücretsiz” en fazla aranan kelimelerden biridir. Çok gezmek, size çok şey kazandırır. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Ücretsiz olarak eşya edinmenin bir yolu da beta testlere katılmaktır. Eğer bir mağaza ya da bağımsız geliştirici bir şeyler üretmiş ve deneyecek insanlar arıyorsa, üzerinizde denemesine izin verip eşyayı ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Unuttuğum, eksik kalmış bir şeyler varsa tamamlamaktan çekinmeyin. SL’de para kazanmanın yolları sadece bunlar değildir, yeteneklerinizi paraya çevirmek her zaman mümkündür, çünkü SL açık uçlu bir dünyadır, adımınızı attığınız her yeni sanal toprak parçasında yeni imkanlar ve fırsatlar bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.