EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Oto yıkama işi yaparak para kazanmak

Neredeyse her mahallede bir oto yıkama şirketi vardır, özellikle son 20 yılda ülkemizde artan araç sayısı ile bu iş kolu giderek rağbet görmeye başlamaktadır. 

0

Neredeyse her mahallede bir oto yıkama şirketi vardır, özellikle son 20 yılda ülkemizde artan araç sayısı ile bu iş kolu giderek rağbet görmeye başlamaktadır. oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama işi. Dışarıdan bakıldığında 10dk da şu kadar ücret alındı gibi gözüken bu iş hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Amacımız bu işe gönül verip bu işi yapmaya çalışan kişileri caydırıp işten etmek değildir. gayemiz Hayalperest bir yapı ile bu işe girişmek isteyenleri zarar etmemeli için durdurmaya çalışmaktır.

oto yıkama bayiliği mi alınmalı yoksa Kendi markamız mı olsun?

Bu tamamen sizin sermayeniz ile alakalı bir durumdur, dünyaca ünlü markalar ülkemizde oto yıkama bayiliği vermektedir, fakat bu tarz bayilik hizmeti verecek olan firmaların şartları belediyelerin istedikleri şartlardan bile ağırdır. örneğin 400-500m2 kapalı alan dahi isteyen büyük oto yıkama firmaları mevcuttur, bu tarz bir yerin kirası dahi başlı başına bir sermaye isteyen iştir, ve bu işe yatırabileceğiniz para ve bu parayı ne kadar risk edebileceğiniz ile doğru orantılıdır. Fakat kendi tavsiyemiz bayilik almaktan ise, hizmet vereceğiniz yer lüks ve para harcamaktan kaçınmayan kişiler değilse kendi markanızı oluşturarak oto yıkama işi yapmanız çünkü bayilik için harcanılacak enerji ve para ile kendi markanızı büyütebilirsiniz.

Tek BAŞINA OTO YIKAMA İŞİ YAPMAK ZORDUR

Oto yıkama işinde, sürekli işin başında olmanız gerekiyor, aşağıda yazdığımız personel yönetim zorluğuna ek olarak; kış aylarında çok fazla iş olmayacağı için dükkanın giderlerini karşılamak ve kendi hayatınızı kimseye muhtaç kalmadan sürdürebilmek için yazın, kışa ayak uydurmak için birikim yapmalısınız, birikim yapmamanız halinde kışın iş olmadığı zamanlar çok zorluk yaşayacaksınız.

OTO YIKAMA İŞİNDE EN ZOR KISIM PERSONEL YÖNETİMİDİR

Bu işi yapan elamanlar genellikle yurt dışından gelen Türkmen ve Afgan çalışanlar oluyor. Personel işten sıkılıp işi bırakma olasılığı çok yüksek oluyor. Bir çok iş yerinde personel maaşlarını günlük alırlar, herhangi bir alacakları olmadıkları için de işi bırakmaları kolay olur. Sürekli işin başında durmanız gerekir. İşi takip etmemeniz durumunda kötü yapılan temizlik, araçları çarpma,Hırsızlık gibi firmaya verilebilecek en büyük hasarları verebilirler. Gelip geçici bir iş yapmak istemiyorsanız personeli iyi takip edin, onları daha iyi motive edebilmek için özellikle hafta sonları personele araç başı prim verebilirsiniz örneğin 25Tl araç yıkanan bir oto yıkama firması hafta sonu 50 araç yıkamayı hedefliyor ise 40 aracın üzerindeki yıkanan araçların %25’ni personele dağıtacağını söyleyebilir, Böylelikle daha fazla araç yıkayarak size de daha fazla kazandıracaklardır.

oto-yıkama-dükkanı-açmak Oto yıkama işi yaparak para kazanmak

oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama işi

Oto yıkama dükkanı açmak için gerekli evraklar

oto yıkama dükkanı için ruhsat belediyeler tarafından verilir. Her belediye kendine has kendi içlerinde farklı evrak ve prostodür uygulayabilir. aşağıda genel olarak istenilen evraklar sunulmuştur.

1 .2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
3.Adli Sicil Kaydı Belgesi
4. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
5. İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
6. İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
7.Vergi Levhası (fotokopi)
8.Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
9.Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
10.Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
11.oto yıkama açılacak yer bir apartmanın altı olan dükkan ise Muvafakatname (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili
karar sayfasının noter tasdikli sureti)
12.İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
13. İtfaiye Uygunluk Raporu
14. İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

Yukarıda belirtilen evraklar genel nitelik taşıyan evraklar olup, bu evraklardan fazlası veya burada olan evrakları istemeyen belediyeler olabilir. Bu sebeple oto yıkama dükkanı açacağınız belediye ve büyük şehir belediyesine danışarak evrak toplama işlemlerine başlayınız.

OTO YIKAMA İŞLETMECİLİĞİNDE YERİNE GETİRİLMESİ GEREKEN KRİTERLER

Aşağıda yazılı olan şartlar, genel niletik taşıyan şartlardır, ruhat alacağınız belediye veye beldeden hangi şartları yerine getirmeleri gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. “Oto Yıkama İşletmeciliği”nde m² şartı yoktur.
2. Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve
gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen
mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama işi

OTO YIKAMA İŞİ İÇİN İP UÇLARI

 • Personeli maaş + pirim yöntemi ile çalıştırın, size daha fazla işi daha kaliteli olarak sunacaklardır.
 • müşterilere dönemsel kampanyalar yapın, örneğin 1 ay oto kuaför hizmetinde kampanya yaparken, öbür ay büyük araçlarda kampanyalı fiyatlar sunun.
 • çevreye broşür ve etiket yapıştırma alışkanlığınızı hiç bırakmayın, bu broşürü getiren kişilere %30 indirim yapıyoruz diyebilirsiniz.
 • müşteriler araçlarını yıkanmasını beklerken onlara oturabilecekleri bir alan sağlayın, onlara çay,kahve ve meyve ikramında bulunabilirsiniz, Bu müşterinin sizden başka hiç bir yere gitmemesini sağlayacaktır.
 • Personeli Türk seçmeye özen gösterin, uzun vadeli çalışmak istiyorsanız sürekli iş yapacak personeller ile çalışmaya özen gösterin.
 • Belediye ve resmi evraklarınızı tamamlayarak işe başlayın, eksik evrak olması durumunda size büyük cezalar gelebilir.

Oto yıkama için gerekli sermaye

Firmayı açacağınız yere göre değişebilir fakat orta ölçekli bir oto yıkama şirketi 40-50 bin arasında bir sermaye ile açılabilir, Sermayenizin geri dönüşüm hızı ortalama 18-30 ay arasında yatırımınızı geri alabilirsiniz. işleri biraz daha sıkı tutarsanız, bu  geri kazanım bedeli biraz daha çabuk olabilir.

Kendi sermayeniz dışında Kosgeb vasıtası ile alacağınız hibe desteği ve sıfır faizli kredi kullanarak yararlanabilirsiniz. Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz için firmaya aldığınız ürünlerin faturalarını almış olmanız gerekir, Fatura olmuş olsa bile, fatura ödemesini banka havalesi gibi yerlerden yapın ki kanıtlama durumunuz daha kolay olsun.

oto yıkama açılacak yer iyi seçilmelidir

 • hizmet vereceğiniz yer özellikle kalabalık ve mahalle işi olmamalı
 • Cadde üstü ve müşterilerin uzun süre sizi hatırlayacağı yerler olmalı
 • araçlar yıkanırken müşterilerin istirhat edebileceği bir yer olmalı
 • merkeze yakın veya iş merkezlerine yakın olmalı, insanlar işlerini yaparken siz yıkama işlerini yapın
 • Büyük fabrika ve sanayi bölgelerine yakın olmalı veya buralara aracı alıp yıkayıp bırakabileceğiniz bir yerde olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.