EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Küçük Sermaye ile Yapılacak İşler

Ciddi sermaye gücü olanlar için harika iş fikirleri her zaman var. Ancak küçük sermaye ile yapılacak iş fikirleri bulmak elbette daha zor.

0

Ciddi sermaye gücü olanlar için harika iş fikirleri her zaman var. Ancak küçük sermaye ile yapılacak iş fikirleri bulmak elbette daha zor. Ancak ekibimiz daima piyasada araştırmalar yapmakta ve özellikle küçük sermayeli girişimciler için yapılacak birçok iş fikirlerini de listelere dahil etmektedir.

Bu rehberde yer alan işler için maksimum 20 bin lira civarı sermaye gerektirecektir. Ancak bazı iş fikirleri ise 1-2 bin lira ile bile yapılabilir ve doğru bir plamlama ile rahatlıkla para kazandırabilir. İş fikirlerine göz attığınız zaman sadece sermaye odaklı bakmamalısınız. Yetenekleriniz, eğitiminiz, ayırabileceğiniz zaman da bu iş fikirleri arasında seçim yapmak için büyük önem arz etmektedir.

AZ SERMAYE İLE İŞ KURMAK

Az sermaye ile iş kurmak istiyorsanız rehberimizde yer alan iş fikirlerine göz atarak bu işler arasında size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu konuda tekrar bir uyarı yapmak gerekirse eğer, sakın sadece düşük sermaye ile yapılan işlere sermayenize göre bakmayın, yetenekleriniz ve becerileriniz de bu konuda önemlidir. Yani size hiç uymayan bir işi sadece sermayeniz az diye yapmaya çalışmayın.

Az sermaye isteyen işlerin en önemli özelliği genellikle taşınmazlarının düşük olması ve çok yüksek miktarda dekorasyon ve reklam istememesidir. Bazı iş kollarında sermayenizin aslında büyük önemi yoktur. Mesela 10 metrekarelik bir çay evini 5 bin liraya da kurabilirsiniz, 50 bin liraya da kurabilirsiniz. Bu nedenle aslında iş fikirlerinde başarıya ulaşmak istiyorsanız daima biraz özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

EV YEMEKLERİ DÜKKANI AÇMAK

Ev yemekleri yaparak yada yaptırarak ve bunları satabilecek bir dükkan açabilirsiniz. Ev yemeklerini kendiniz yapabileceğiniz gibi başkalarına da yaptırabilirsiniz. Her halükarda güzel ve nezih bir yemek satış noktası açarsanız kesinlikle para kazanacaksınız. Ev yemekleri dükkanı açmak için en fazla 10 bin liraya ihtiyacınız olacak.

KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültür mantarı ve diğer birçok mantar yetiştiriciliğinde harika paralar var. Bu sektöre girebilmek istiyorsanız az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Mantar yetiştiriciliği ile ilgili olarak Google‘nin Youtube servisinde harika videolar var. Sadece bu videolar aracılığıyla bile bu işi yapabilmenizin mümkün olduğunu belirtelim. Bu iş için en az 5 bin liraya ihtiyacınız olacak.

AYAKKABI SATIŞ DÜKKANI

AYAKKABI DÜKKANI

Hepinizin bildiği üzere bir ayakkabı satış dükkanı açılabilir. Ayakkabıları temin etmek için binlerce farklı fabrikanın olduğunu unutmayın. Ayakkabı satış dükkanında kar marjının çoğu zaman yüzde 200’e vardığını unutmayın. Minimum sermaye tutarı ise bu iş için 15 bin liradır. Küçük sermaye ile yapılabilecek bir iş olduğu gibi çok yüksek sermayeler ile açılan ayakkabı satış dükkanları da bulunmaktadır.

BEBEK GİYİM MAĞAZASI

BEBEK GİYİM MAĞAZASI

Bebek giyim mağazaları aslında çok yüksek sermaye istemez. Bu tür bir mağazayı 10 bin lira ile bile kurabileceğiniz gibi milyonlarca liraya da kurabilirsiniz. Bu tür bir mağazada dekorasyon ve diğer dekor ürünlerinin önemi büyüktür. Eğer güzel bir mekan kurmak istiyorsanız çok fazla sermaye ihtiyacınız olacak ama küçük ve nezih bir bebek giyim mağazası açmak ortalama 20-30 bin lira ister.

OTO YIKAMA DÜKKANI

OTO YIKAMA

Oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız bu iş kolunun diğer iş kollarına benzemediğini ve bu iş için gece gündüz çalışmanız gerektiğini unutmayın. Oto yıkama dükkanlarında ayrıca bayilik alabilirsiniz. Ortalama bayilik ücreti 10-15 bin lira civarındadır.

HALI YIKAMACI

HALI YIKAMA

Halı yıkama dükkanı da oto yıkama dükkanı gibi bir iş koludur ve bu iş kolunda da gece gündüz çalışmanız gerektiğini unutmayın. Son zamanların popüler işlerinden biridir ve her geçen gün daha fazla sektör büyüme göstermektedir. Halı yıkama sektörüne girmek istiyorsanız küçük bir dükkan için ortalama 10 bin lira sermayeye ihtiyacınız var.

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK

ÇİÇEKÇİ

Yine herkesin bildiği ancak eskisi kadar düşük sermayeler ile açılmayan bir iş kolu olan Çiçekçi Dükkanı işi de halen küçük sermayeler ile kurulabiliyor. Farklı ve bir kategoriye yönelik küçük bir çiçekçi dükkanı açabilirsiniz. Minimum 15 bin liralık bir yatırım maliyeti gerekecektir.

DÜŞÜK GİRİŞ BEDELLİ BAYİLİKLERE GÖZ ATIN

BAYİLİK

Türkiye’de yeni yeni büyümeye çalışan veya hızla büyümek isteyen bazı şirketler düşük ücretler ile bayilik verir. Bu bayilikler ise her zaman verilmek yerine ara dönemlerde artış gösterir. Bazı bayiliklerin zaman zaman giriş bedelleri 50 bin lira iken özellikle yılbaşına yakın dönemlerde 10 bin liraya kadar düşüş gösterir.

BÜFE AÇMAK

BÜFE

Orta halli bir market açmak için minimum 40-50 bin liralık sermayeye ihtiyacınız var. Ancak 8-10 bin liraile büfe açmanız mümkün. Güzel ve işlek bir nokta bulabilirseniz eğer 2-3 bin liraya büfenizi paket halinde kurabilir ve yine 2-3 bin liralık malzeme ile direkt olarak satışa başlayabilirsiniz. Büfelerde özellikle hızlı tüketim malzemeleri satılması nedeniyle kısa zamanda yüksek cirolar elde edebilirsiniz. Büfe açacağınız noktanın işlek bir nokta olması çok önemlidir ve bazı büfelerin aylık 50-60 bin liraya kadar para kazandırdığını da unutmayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.