EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Blockchain Nedir

Bitcoin, blok zincir olarak bilinen dağıtılmış bir defteri sistemine bağlı.

0

Bitcoin, blok zincir olarak bilinen dağıtılmış bir defteri sistemine bağlı. Finansal servislerden sağlık hizmetlerine kadar sayısız sektörün kendi kullanımları için teknolojiyi nasıl kullanacağını düşünmeye başlamış olması nedeniyle, Blokçalar muhtemelen Bitcoin ile ilişkili en güçlü yeniliklerinden bir tanesidir.

Blockchain Nedir

Blok zincir teknolojisinin temel gücü, bilgi dağıtma yeteneğidir. Sistemin oluşturduğu tüm düğümler ya da tek tek bilgisayarlar arasında dağıtıldığı için "blok zincir teknolojisi" terimi genellikle "dağıtılmış defteri teknolojisi" ile değiştirilir. Bir blokçubuğun veritabanı tek bir yerde tutulmaz; bu da tek bir parti tarafından sızdırılsın ya da kontrol edilmeli, aksine çok sayıda (Bitcoin durumunda on binlerce) bilgisayarların hepsini bir araya getiriyor.

Blokci ağ otomatik olarak belli aralıklarla kendisini doğrular ve tuttuğu verilerin doğruluğunu garanti eden bir kendinden denetim sistemi oluşturur. Bu verilerin grupları "bloklar" olarak bilinir ve bu bloklar kriptografik olarak birbirine zincirlenirken, veri parçaları gömülür ve manipüle edilmesi daha zor olur. Blok zincirindeki herhangi bir verinin değiştirilmesi büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir.

Bir blok zincirin diğer önemli veri tabanlarıyla karşılaştırıldığında önemli bir dezavantajı, bu dağıtılmış kurulumun devam etmesi için birkaç farklı kaynaktan sabit bilgi işlem gücü gerektirmesi.

 

Bitcoin gibi, şimdi anladığımız gibi blokçunun icadı, Satoshi Nakamoto adıyla geçen kişi ya da gruba dahildir. Aslında, karşılıklı dağıtılmış bir defterin fikri 1976'da " Kriptografide Yeni Yönelikler " adlı bir araştırma kağıdına kadar izlenebilir . Uzun yıllar boyunca konsept güvensiz ve aşırı karmaşıktı, ancak Bitcoin ile eşleştirildiğinde teknolojinin güvenlik ve dağıtım avantajları netleşti.

Şimdi, blok zincir için yeni kullanımlar, Microsoft'un ve Deloitte gibi şirketlerin geliştirdiği ve merkezi olmayan ve doğrulanabilir doğasının dijital para birimlerinin ötesine büyük bir potansiyel verdiğine inanmaktadır.

Blok zincir teknolojisinin ne kadar ileri gidebileceğini yalnızca zaman gösterecektir. Eğer mevcut herhangi bir gösterge ise, çok geniş kapsamlı kullanılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.