EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

BDDK’dan flaş kredi kartı açıklaması!

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresinin bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler

0

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresinin bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl sonunda gerek yoğunlaşan harcamalarda gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda aksama olmaması için 31 Ocak 2018’de sona ereceğini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben,  yaptığı açıklamada, banka ve kredi kartlarının  elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamili onayı alınması şartını  getirdiklerini ve bunun için 16 Şubat’ta kurul kararı aldıklarını anımsattı.

Özellikle vatandaşların internetten alışverişlerde dolandırıcılar  tarafından kandırılmasının önüne geçmek için vatandaşlardan gelen talep ve  şikayetler doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını anlatan Akben, “Burada kural  şu; kart hamili istemedikçe kart internetten alışverişe kapalı olarak üretilecek.  Müşteri dilerse ve onay verirse kartı ya da kartları e-ticarete açılacak.” dedi.

Akben, BDDK olarak önceliklerinin kart sahiplerini herhangi bir  olumsuzluğa karşı korumak, dolandırılmasını önlemek ve siber saldırılara karşı da  tedbir almak olduğunu ifade etti.

Bankaların farklı kanallardan müşterilerine ulaşmaya çalıştığını ancak  bazı nedenlerden dolayı müşterilere ulaşmada birtakım zorluklar yaşandığını dile  getiren Akben, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi onay süresi 17 Ağustos’ta bitecekti ancak gelen  talepler doğrultusunda bu süreyi 31 Aralık’a ertelemiştik. Biz süreyi ne kadar da  uzatsak müşteriler bankaların çeşitli kanallardan gönderdikleri onay mesajlarına  bilinçli cevap vermiyor. Çünkü vatandaşın cebinde birden fazla kart olabiliyor.  Bu kartlardan bazıları internete açık bazıları değil. Aslında vatandaş istediği  zaman bankasını arayarak anında kartını internetten kullanıma açabilir. Bu zor  değil. Gayemiz, kart hamillerinin korunması, e-ticaretin engellenmesi değil.  Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart  hamilinden onay alma süresini bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl  sonunda gerek yoğunlaşan harcamalar gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda  aksama olmaması için 31 Ocak 2018’de sona erdireceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.