EKo Foni
Ekofoni, mevduat, kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri ve finans,borsa ve girşimcilik gibi bir çok alanda konuların yer aldığı finans sitesi.

Almanya’ da İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Hayatımızın her alanındaki ihtiyaçlar için sıklıkla başvurduğumuz kredi ve kredi kartları ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de başvurulan finansal kaynaklardır.

0

Hayatımızın her alanındaki ihtiyaçlar için sıklıkla başvurduğumuz kredi ve kredi kartları ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de başvurulan finansal kaynaklardır. Her ülkenin bankacılık faaliyetleri kendi içinde belirli kurumlar tarafından denetlenir ve belirli çerçevede insanlara hizmet verir. Bu ülkelerin para birimleri, ekonomik durumları, ortalama gelirin miktarı gibi bir çok etken kredi miktarını ve çeşitliliğin etkilemektedir. Günlük ihtiyaçlar başta olmak üzere eğitimden, sağlığa, tatil ya da ev, araba gibi daha lüks ihtiyaçlar için gerekli nakit ihtiyacımızı karşılamada başvurduğumuz kredi alma yöntemi,Almanya’da ki bankalar tarafından gerekli şartlara uygunluk durumunda alınabilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi Almanya’nın da bankacılık sektöründe geniş bir banka çeşitliliği bulunmaktadır. Bankaların sayısındaki bu fazlalık demek bankalar arası rekabetinde çok olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu çokluk bankaların müşteri sayısını artırmak için yapacağı birçok kampanya ve fırsat demektir. Araştırmasını yatığımız Alman bankalarına ve kredi verme şartlarına bir göz atalım.

Almanya Bankaları İhtiyaç Kredisi ve Kredi Verme Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi; kişilerin her türlü ihtiyaçlarını gidermede kullanacakları nakit ihtiyacını karşılamak adına aldıkları bireysel kredi türüdür. Almanya’ da ki bankalardan kredi almamız için öncelikli olarak Alman vatandaşı ve Avrupa Birliği vatandaşı olmamız gerektiğini vurgulayarak başlayalım. Tabi ki bu bankalardan yapacağımız işleminde para birimi Euro olarak yapılabilmektedir. Krediler konusunda Alman bankaları da düşük faiz oranlarıyla müşterilerine çeşitli kampanyalar sunmaktadırlar. Online bankacılık sistemi daha çok yaygın olan ülkede, faiz oranları da vadeye göre değişkenlik göstermektedir. Online başvuru yapılabilir fakat onaylama tabi ki kişinin imzası olması zorunludur. Vade ne kadar uzarsa faiz oranı da o kadar artmaktadır. En çok tercih edilen kredi türü ise sabit faizli kredi seçenekleridir. Alacağınız sabit faizli kredi piyasadaki zamanla değişen faiz oranlarından etkilenmeyecek ve krediniz bitene kadar sabit kalacaktır. Araba kredisi, tatil kredisi vs. gibi çeşitli isimlerle sunulan bu ihtiyaç kredileri ülkemizde olduğu gibi Almanya’da da teminat gösterilerek de çekilebilmektedir. Yine ülkemizde olduğu gibi çekilen yüksek miktarlı kredilere sigorta yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Almanya tüketici haklarını korumak için bankaların sunduğu hizmetleri açık ve net belirten bankalar tarafından da ortak kullanılan bir form geliştirmiştir. Bu formda bankaların kredi miktarı, vade süresi, aylık kredi taksiti ve faiz oranı gibi önemli bilgiler açık ve net müşteri tarafından anlaşılacak şekilde belirtilmektedir. Bankalara göre bu şartlar değişkenlik gösterse de genel anlamda bu şekilde uygulanmaktadır.

 Deutsche Bank

Dünyada bu piyasada kendine yer etmiş, Almanya’ nın da cirosu ve işçi sayısı bakımından en büyük bankası olan Deutsche Bank, Frankfurt şehrinde bulunmaktadır. Londra, New York, Singapur ve Sydney’ de ana yönetim merkezleri olan banka aralarında bulunan İngiltere bankaları ve küçük bir kaç bankanın birleşimiyle kurulmuştur. 1884 yılında banka hisseleri borsaya açıldı ve 1889 da yapılan sistem değişikliğiyle banka büyümede hız kazanmıştır.

Allianz SE

Bu bankalar arasında en çok göze çarpan ve bu piyasanın en büyük yatırım fırsatı olan banka olarak karşımıza Allianz SE çıkmaktadır. Almanya’ nın 1890 yılında kurulmuş ve Münihte bulunan bankası dünya çapında önemli bankalar arasında bulunmaktadır. Dünya genelinde bir çok  faaliyet gösteren bu holding Allianz Group olarak  da tanınır. 1895 yılında ilk defa borsa hisse senetlerini satışa çıkararak borsa ya açılmasıyla bu sektörde yükselmeye başlamıştır.

Commerzbank

1870 yılında Hamburg’ da özel küçük bankalar tarafından kurulan bankanın merkezi Frankfurt kentinde bulunmaktadır. Almanya’ nın en büyük 30 şirketinin bulunduğu Alman Borsa Endeksi DAX’ın listesine girmiş başarılı bankalardan biridir. Hatırı sayılır miktardaki 615 milyar euroluk cirosuyla Avrupa’nın en büyük emlak bankası olan Eurohypo’u devraldıktan sonra bu sektörde en üst sıralara yükselmiştir.

Bu bankalar dışında faaliyet gösteren bazı bankalarında 20 bin Euro için uyguladıkları faiz oranları ortalama aşağıdaki şekildedir;

  • Barclaycard %1,89
  • Bank of Scotland %1,95
  • Swkbank %2,20
  • Postbank %2,47
  • Sparkasse %3,49

Online Bankacılığa örnek olarak verebileceğimiz bankalar;

SEB

Banka 4,49% başlayan yıllık faiz ve minimum kredi miktarı 2.000 -maksimum 50.000 Euro olarak 12 -96 ay arası vade imkanı sunmaktadır.

TARGO Bank

Bu banka ise 3,99% ‘dan başlayan yıllık faiz ve 89. günde başlayan ilk taksit ile 1.500-50.000 Euro arası kredi verirken borcunuzu istediğiniz zaman kapatabilme seçeneği sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.